Koncepcja przedszkola

Wizja przedszkola:

Praca wychowawczo-edukacyjna przedszkola nastawiona jest na szeroko rozumiany rozwój dziecka, w atmosferze zrozumienia, akceptacji, szacunku i bezpieczeństwa oraz w otoczeniu wykwalifikowanej kadry.

W naszym przedszkolu dzieci są uśmiechnięte i szczęśliwe. Są otoczone życzliwością, przyjaźnią i wsparciem. Rozwijają swoje talenty, zainteresowania i umiejętności, poprzez zabawę wzbogacają wiedzę. Rodzice są zadowoleni widząc postępy i szczęście swoich pociech. Wszyscy pracownicy naszej placówki współdziałają ze sobą. Tworzą przyjazną atmosferę, dzięki której dzieci czują się akceptowane i bezpieczne.

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA

„DZIAŁAM, CHCĘ, POTRAFIĘ !”

WSPOMAGAMY UMIEJĘTNOŚCI I ODKRYWAMY TALENTY

„ Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego

metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada.”

Stanisław Staszic

Podstawa prawna:

• Ustawa o systemie oświatyz dnia 7 września 1991r. (Dz. U. Z 2015r. poz. 2156 oraz z 2016r. poz. 35,64,195 i 668)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012r. W sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół ( Dz. U. poz. 977 oraz 2014r. poz. 803)
  • Statut Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Mińsku Mazowieckim

Kierunki pracy:

• „To potrafię i to lubię” – wspomaganie i rozwijanie różnorodnych umiejętności dzieci, odkrywanie talentów.
  • „Mały badacz i odkrywca” – rozwijanie twórczych postaw dziecka.

Cele pracy:

• Wspomaganie umiejętności, odkrywanie mocnych stron ich funkcjonowania i wspieranie rozwoju każdego dziecka;
  • Wspomaganie prawidłowego przebiegu procesów wychowawczo – dydaktycznych, tworzenie warunków do kreatywnego rozwoju dziecka na rożnych płaszczyznach jego aktywności.
  • Doskonalenie efektów pracy przedszkola, zapewnienie wysokiego poziomu pracy wychowawczo – opiekuńczej placówki.
  • Określenie celów i kierunków działań akceptowanych przez nauczycieli i rodziców, efektywne angażowanie rodziców do realizacji zadań określonych w koncepcji.
  • Promowanie działalności przedszkola w środowisku lokalnym.

Nasze działania w ramach realizacji koncepcji:

• Wspieranie każdego dziecka w codziennych zajęciach, pomoc w wykonywaniu zadań, wspomaganie i rozwijanie posiadanych umiejętności.
  • Dostrzeganie i doskonalenie mocnych stron funkcjonowania dzieci.
  • Współpraca z domem rodzinnym w celu ujednolicenia działań.
  • Promocja- prezentacja wytworów dziecięcych, wystawy w kącikach dla rodziców i w salach zajęć, na stronie internetowej i w kronice przedszkola.
  • Systematyczne stosowanie systemu motywacyjnego poprzez pochwały, nagrody i dyplomy za wkład pracy i zaangażowanie dzieci.
  • Udział dzieci w konkursach, przeglądach i zawodach organizowanych w przedszkolu i w środowisku lokalnym.
  • Wdrażanie innych działań eksponujących umiejętności dzieci.